Kovo 20 – 21 dienomis Lietuvoje lankėsi Steubenville pranciškonų Universiteto (JAV) teologijos ir katechetikos dėstytojas dr. James Pauley. Daugelį metų dirbęs katechetinėje praktikoje JAV parapijose, vėliau buvo pakviestas dėstyti universitete. James Pauley yra knygų apie katechetinius metodus ir liturginę katechezę autorius, katechetams ir religinio ugdymo mokytojams skirtoyou tarptautinio žurnalo „Catechetical Review” redaktorius ir taip pat bendradarbiauja su Steubenville Universiteto Katechetikos institutu, kurio gausūs katechetinių kursų ištekliai yra skirti parapijų katechetų ir tikybos mokytojų ugdymui (si).
(Šio instituto partneriais Lietuvos vyskupų konferencijos prašymu 2024 m. tapo ir Lietuvos vyskupijų katechetikos centrai ir parapijos, o instituto internetiniai ištekliai yra prieinami visoje Lietuvoje. )
Džiaugiamės, kad Dr.James Pauley seminarą apie liturginę katechezę VDU didžiojoje auloje išgirdo gausus būrys tikybos mokytojų, parapijų katechetų, kunigų, diakonų, seminaristų iš įvairių vyskupijų.
Pirmąją seminaro dalį lektorius skyrė patiems katechetams ir mokytojams, giliai ir paprastai pateikdamas katechezę, skirtą apmąstyti Šventųjų Mišių kaip Meilės mainų Švenčiausiosios Trejybės gyvenime vyksmą. Jis apžvelgė tris tiesas, kaip giliau ir sąmoningiau mums įsitraukti į Mišias: 1) Mišios yra pagrindinis asmeniškas susitikimas su Dievo Meile; 2) visos Mišios nuo pradžių iki pabaigos yra persmelktos abipusiais Dievo ir žmogaus meilės mainais: 3) šie meilės mainai vyksta visiškai žmogišku būdu – per sakramentinių ženklų kalbą, kurią mums labai svarbu išmokti, kad galėtume suprasti ir patirti Dievo meilę per sakramentus.
Antroje seminaro dalyje Dr. James Pauley pasidalino praktiniais metodais ir patarimais, kaip per vaikų ir suaugusiųjų katechezes ir tikybos pamokose gerai mokyti sakramentų, ypač kreipiant dėmesį į sakramentų apeigas, jų tekstus, maldas ir ženklus ir laikant apeigas pagrindiniais sakramentinės katechezės šaltiniais. Jis taip pat pabrėžė, kad katechezėje svarbu perteikti, jog sakramente žmogus asmeniškai susitinka su Dievu – ir tai turi antgamtinių, trokštamų padarinių. Be to, sakramentinėje katechezėje yra gyvybiškai svarbu visada pateikti konkrečius sakramentų galios ir veikimo liudijimus. Lektorius gyvai ir su pavyzdžiais parodė, kaip per gilinimąsi į sakramentų apeigas ir Dievo veikimo per sakramentus liudijimą katechezė gali būti gyva ir vaisinga.
Seminarų dalyviai buvo giliai įkvėpti, sustiprinti ir atgaivinti dvasinėmis įžvalgomis apie šventąsias Mišias, naujai suprato sakramentinių apeigų kaip sakramentinės katechezės šaltinių vertę, buvo paraginti sakramentų praktikavime būti atsidavusiais, atvirais ir budriais, kad asmeniniame sakramentiniame gyvenime patirtų perkeičiantį sakramentų veikimą ir galėtų jį liudyti vaikų ir suaugusiųjų katechezėse. Visi dalyviai smarkiai paūgėjo, kad galėtų auginti kitus, o tarpusavio katechetinė draugystė būryje bendraminčių visada yra didelis džiaugsmas ir stiprybė.
Nuotraukos Jokūbo Petrikonio.